Nominacje do nagród Grand Press 2018

NOMINACJE DO NAGRÓD GRAND PRESS 2018
(w nawiasie: medium, w którym materiał został opublikowany)

Kategoria NEWS
1/ „Znikające miliony u Czartoryskich” – tekst Leszka Konarskiego („Przegląd”) ujawniający, że z konta Fundacji Czartoryskich w ciągu roku zniknęło 100 mln euro pozyskanych ze sprzedaży kolekcji Czartoryskich.
2/ „Polska zaczyna płacić cenę za spór z Izraelem” – tekst Grzegorza Osieckiego, Zbigniewa Parafianowicza i Adama Pawlucia („Dziennik Gazeta Prawna”) informujący o ultimatum, jakie Amerykanie postawili Polsce, jeśli nie ureguluje sporu z Izraelem wywołanego nowelizacją ustawy o IPN.
3/ Cykl „Afera taśmowa. Kelnerzy obciążają Morawieckiego” – Mateusz Baczyński, Kamil Dziubka, Andrzej Gajcy, Janusz Schwertner i Andrzej Stankiewicz (Onet.pl) dotarli do akt śledztwa w sprawie afery taśmowej i ujawnili m.in., że kelnerzy zeznali, iż na jednej z nagranych taśm przyszły premier miał dyskutować o zakupie nieruchomości na tzw. słupy.
4/ „Tajemnica zawodowa na wyciągnięcie ręki śledczego” – tekst Emilii Świętochowskiej i Piotra Szymaniaka („Dziennik Gazeta Prawna”) ujawniający, że projekt zmian kodeksu postępowania karnego pozwala prokuratorowi ominąć m.in. tajemnicę adwokacką czy dziennikarską.
5/ Cykl „Policja polityczna” – teksty Bianki Mikołajewskiej (OKO.press) opisujące, jak setki tajniaków śledziły manifestujących w obronie sądów, członków opozycji parlamentarnej i działaczy społecznych.
6/ „Znamy kandydatów do Sądu Najwyższego” – Ewa Ivanova i Wojciech Czuchnowski („Gazeta Wyborcza”) zdobyli listę kilkudziesięciu nazwisk prawników, którzy wyłamali się z oporu środowiska i postanowili kandydować do Sądu Najwyższego.
7/ Cykl: „Fundusz (Prawa i) Sprawiedliwości. Dokąd trafiają pieniądze na przeciwdziałanie przestępczości” – teksty Konrada Szczygła i Sebastiana Klauzińskiego (OKO.press) ujawniające, że miliony złotych na przeciwdziałanie przestępczości idą na konferencje i kampanie promujące politykę rządu PiS.

Kategoria DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE
1/ „Czarny rynek bursztynu” – materiał Jakuba Stachowiaka i Patryka Szczepaniaka („Superwizjer” TVN 24, TVN) ujawniający, w jaki sposób wydobywany nielegalnie na Ukrainie bursztyn jest przemycany do Polski.
2/ Cykl artykułów o związkach spółki GetBack z władzą i sprzyjającymi jej mediami autorstwa Wojciecha Czuchnowskiego i Małgorzaty Kolińskiej-Dąbrowskiej („Gazeta Wyborcza”).
3/ „Królowie życia” – materiał Pawła Kaźmierczaka („Magazyn Ekspresu Reporterów” TVP 2) o gigantycznych wyłudzeniach VAT-u, których mózgiem był funkcjonariusz ABW.
4/ „Polscy neonaziści” – materiał Bertolda Kittela, Anny Sobolewskiej i Piotra Wacowskiego („Superwizjer” TVN 24, TVN): dziennikarze ujawnili, co się dzieje na spotkaniach polskich neonazistów i jak świętowano rocznicę urodzin Hitlera.
5/ „Piłka nożna i gangsterzy” – materiał Szymona Jadczaka („Superwizjer” TVN 24, TVN), w którym autor ujawnił, w jaki sposób pseudokibice i gangsterzy przejęli władzę w Towarzystwie Sportowym Wisła Kraków.
6/ „Tutaj nie jestem księdzem. Jak się pracuje w Szlachetnej Paczce” – Janusz Schwertner (Onet.pl) ujawnił drugą twarz założyciela Szlachetnej Paczki ks. Jacka Stryczka.
7/ „Francuski oszust w Bumarze”, „Kto pomaga oszustowi z Francji” – reportaż Endy’ego Gęsiny-Torresa („Superwizjer” TVN 24, TVN) i Wojciecha Cieśli („Newsweek Polska ”) o tym, że francuski oszust i mitoman został jednym z partnerów Bumaru.

Kategoria PUBLICYSTYKA
1/ „Jak gniją samorządy” – Andrzej Andrysiak („Dziennik Gazeta Prawna”) udowadnia, że misiewicze w spółkach i łamanie procedur stają się standardami również w Polsce powiatowej.
2/ „Musimy znowu budować. Zamek z piasku” – tekst Jerzego Haszczyńskiego („Rzeczpospolita – Plus Minus”), o tym, że nowelizacja ustawy o IPN zniweczyła lata akcji interwencyjnej w sprawie „polskich obozów śmierci”.
3/ „Państwo prywatnej zemsty” – Andrzej Stankiewicz („Tygodnik Powszechny”) pokazuje, że Jarosław Kaczyński pozwolił swoim ludziom używać państwa do osobistego rewanżu.
4/ „Antyszczepionkowiec i możliwość tygrysa” – tekst Karoliny Lewestam („Dziennik Gazeta Prawna”) wyjaśniający mechanizm histerii antyszczepionkowej.
5/ „Wszyscy jesteśmy ajatollahami” – Łukasz Wójcik („Polityka”) pokazuje, że „Szatańskie wersety” stały się pretekstem do globalizacji islamu i przyczyną autocenzury.
6/ „Kto nie dotknął piłki ni razu” – Michał Okoński („Tygodnik Powszechny”) przekonuje, że mundial i futbol to nie tylko fenomen sportowy, ale i polityczny, społeczny oraz kulturalny.

Kategoria REPORTAŻ PRASOWY/INTERNETOWY
1/ „Mój pseudonim: Grabarz” – reportaż Pawła Kapusty (Magazyn.wp.pl) o realiach pracy strażników więziennych i lekarzy w więzieniach.
2/ „Halo, która godzina?” – reportaż Agaty Grabowskiej („Duży Format – Gazeta Wyborcza”) pokazujący, dlaczego w czasach smartfonów ludzie wciąż dzwonią na zegarynkę.
3/ „Moi rodzice są z innego kraju” – reportaż Anny Goc („Tygodnik Powszechny”) odkrywający, co czują dzieci głuchych rodziców, które już w wieku trzech–czterech lat muszą być ich tłumaczami.
4/ „Wymiotowałam piętnaście razy dziennie. Jakbym chciała wyrzygać to dziecko” – reportaż Agnieszki Sztyler-Turovsky (Kobieta.onet.pl) o rozdarciu, jakie przeżywa kobieta, która wie, że jej dziecko urodzi się z zespołem Downa.
5/ „Zbrodnia na skrzyżowaniu w Jičínie” – reportaż Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza („Ale Historia – Gazeta Wyborcza”) o długo ukrywanym, wstydliwym dla Polaków epizodzie z 1968 roku, gdy nasze wojska weszły do Czechosłowacji.
6/ „Nie przeszkadzać. Właśnie torturujemy dzieci” – reportaż Małgorzaty Goślińskiej (Magazyn.TVN24.pl) pokazujący, jak brak sprawnego systemu opieki społecznej spowodował, że w hostelu dla ofiar przemocy opiekunowie katowali dzieci.
7/ „Jak długo leci z nami pilot?” – reportaż Jana Pelczara („Wyborcza na Połowę Lata – Gazeta Wyborcza”) opisujący realia pracy pilota w liniach lotniczych.

Kategoria REPORTAŻ RADIOWY
1/ „Ballada o pieśni” – reportaż Anny Kołodziejczyk (Program III Polskiego Radia), historia pieśni „L’Estaca” Lluísa Llacha, na podstawie której Jacek Kaczmarski napisał „Mury”.
2/ „Niech to się skończy” – reportaż Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot (Radio Gdańsk) opowiadający o wojennej gehennie czeczeńskiej matki, która stanęła przed dylematem ratowania jednego syna kosztem życia drugiego.
3/ „Między schodami” – reportaż Eweliny Kosałki-Passii (Polskie Radio Katowice) o Rutce Laskier, zabitej w Auschwitz-Birkenau, i jej pamiętniku przechowywanym przez panią Stanisławę z Będzina przez 63 lata, a obecnie wydawanym na całym świecie.
4/ „Człowiek, którego nie znałem” – reportaż Katarzyny Michalak (Radio Lublin) opowiadający o tym, jak wnuk Ludwika Czugały, współzałożyciela UMCS, szuka prawdy o swoim dziadku, który został zabity przez żołnierzy wyklętych.
5/ „Wyklęci z komiksu? Pierwsze badania nad Wyklętymi. Ponad 20 lat temu” – reportaż Anny Gmiterek-Zabłockiej (Radio Tok FM) o historykach, którzy 20 lat temu, biorąc za temat swoich badań żołnierzy wyklętych, nie przypuszczali, czemu to posłuży.

Kategoria REPORTAŻ TELEWIZYJNY/WIDEO
1/ „Nie milioner i nie księżniczka” – reportaż Moniki Góralewskiej („Uwaga!” TVN) pokazujący prawdziwe życie instamatki Oliwii, która w wirtualu była księżniczką, a w realu zgotowała swojej córce piekło.
2/ „Górale” – reportaż Rafała Wójcika, Radosława Wikiery i Macieja Pawełczyka (Polsat Play) o szczęśliwych góralach – pasterzach owiec.
3/ „Drugie życie agenta Tomka” – reportaż Łukasza Rucińskiego i Macieja Dudy („Superwizjer” TVN 24, TVN) o nieprawidłowościach w wykorzystaniu ponad 50 mln zł dotacji, które dostało stowarzyszenie Helper kierowane do niedawna przez Tomasza Kaczmarka.
4/ „Nie jesteśmy aniołami” – reportaż Grzegorza Kuczka („Uwaga!” TVN) o księdzu, który przyznał się rodzicom, że molestował ich syna, ale oni się tym nie przejęli.
5/ Cykl: „Mamy tylko siebie” „Fundamenty dobra” – reportaże Kamila Kastelika („Magazyn Ekspresu Reporterów” TVP 2) pokazujące, jak ludzie z całej Polski pomogli rodzinie z Bukowca odbudować spalony dom.
6/ Cykl: „25 lat za niewinność” „Utracona młodość Tomasza Komendy” – reportaże Grzegorza Głuszaka („Superwizjer” TVN 24, TVN) opowiadające o tym, jak błędna decyzja sądu spowodowała, że niewinny 23-latek trafił do więzienia i spędził w nim 18 lat.
7/ „Babcia Lucyna ma 79 lat i właśnie założyła lodziarnię. »To nie kapuśniak w lecie, żebyście się tak dziwili«” – reportaż Pauliny Dudek (Kobieta.gazeta.pl) o babci Lucynie, która w wieku 79 lat założyła swoją pierwszą firmę.

Kategoria WYWIAD
1/ „A co jeśli nas, Polaków, nic nie łączy?” – rozmowa Grzegorza Wysockiego („Wyborcza na Koniec Lata – Gazeta Wyborcza”) ze Stefanem Chwinem o Polsce, Polakach i o tym, dlaczego ludzie chętniej identyfikują się z plemieniem niż ze społeczeństwem.
2/ „Propaganda jest skuteczna tylko w monopolu” – wywiad Elżbiety Rutkowskiej („Dziennik Gazeta Prawna”) z prezesem TVP Jackiem Kurskim, który próbuje przekonywać, że robi rzetelną telewizję, a nie propagandę.
3/ „Oskarżony, sędzia Tuleya” – wywiad Donaty Subbotko („Magazyn Świąteczny – Gazeta Wyborcza”) z sędzią Igorem Tuleyą o jego karierze, rodzinie i zderzeniu z aparatem państwa.
4/ „Nie jestem polskim inteligentem” – wywiad Michała Olszewskiego („Magazyn Świąteczny – Gazeta Wyborcza”) ze Szczepanem Twardochem, który tłumaczy, że obowiązkiem człowieka myślącego jest krytyczny namysł nad sobą.
5/ „Strach przed prawdą” – wywiad Sławomira Sierakowskiego („Polityka”) z Timothym Snyderem o tym, dlaczego tak trudno ustalić wspólną historię Polaków, Żydów i Ukraińców.
6/ „Przecież na Donbas najpierw Kijów puścił czołgi” – wywiad Roberta Mazurka („Poranna rozmowa w RMF FM”) z Kornelem Morawieckim, tłumaczącym, że Rosja nie prowadzi agresywnej polityki.
7/ „Generał Tomasz Miłkowski” – wywiad z komendantem Służby Ochrony Państwa, który próbuje przekonać Katarzynę Kolendę-Zaleską („Fakty po Faktach”, TVN), że najważniejsze osoby w państwie są dobrze chronione, a wypadkom z udziałem polityków winny jest ruch drogowy.

Kategoria DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE
1/ Cykl: „Raport o polskim sądownictwie” – materiał Agaty Łukaszewicz, Wojciecha Tumidalskiego, Tomasza Pietrygi („Rzeczpospolita”) powstały na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 1122 polskich sędziów, która potwierdziła, że zagrożenie niezawisłości sądownictwa i upolitycznienie sądów jest już faktem.
2/ „Zagadka Piotra Niewiechowicza – jak wymyślony ekspert publikował teksty, zdobywał niejawne informacje o Baltic Pipe i obnażał słabość państwa” – tekst Piotra Maciążka i Jakuba Wiecha (Energetyka24.com), którzy w ramach dziennikarskiej prowokacji wymyślili eksperta ds. energii.
3/ Cykl o imporcie antracytu wydobywanego w okupowanym Donbasie – Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki („Dziennik Gazeta Prawna”) opisują, jak wygląda antracytowy biznes i jakimi drogami węgiel z Donbasu trafia do Unii Europejskiej.
4/ „Droga śmiecia” – materiał Macieja Kuciela („Uwaga!” TVN) pokazujący, dlaczego w Polsce śmieci na składowiskach odpadów są regularnie podpalane, a nie utylizowane.
5/ „Jak rozpracowano, kim jest Elena Ferrante? Słowo po słowie” – materiał multimedialny Danuty Pawłowskiej (BIQdata.pl) objaśniający, w jaki sposób międzynarodowy zespół udowadniał, że pod pseudonimem Elena Ferrante kryje się Włoch Domenico Starnone.
6/ Cykl: „Dlaczego niewinni trafiają do więzienia? O systemie, a nie o Tomaszu Komendzie” – Patryk Słowik („Dziennik Gazeta Prawna”) wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje, że w polskich aresztach siedzą niewinni ludzie.
7/ „Zakon Ziobry” – tekst Ewy Ivanovej („Magazyn Świąteczny – Gazeta Wyborcza”) analizujący wpływ na działania prokuratury członków założonego w 2008 roku stowarzyszenia Ad Vocem, nazywanego „zakonem Ziobry”.

Mecenasem konkursu i gali jest Kulczyk Investments.
Sponsorzy konkursu: Huawei, Grupa Luxmed.
Partnerzy konkursu:
Google, Grupa Żywiec, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Biedronka.
Partner Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego: Bank BGŻ BNP Paribas.
Partner Grand Press Economy: Allegro.
Partner Grand Press Digital: Facebook.