Jury

W jury konkursu Grand Press 2023 zasiadają:

Andrzej Andrysiak („Gazeta Radomszczańska”, SGL)

Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”)

Jerzy Domański („Przegląd”)

Magda Jethon (Radio Nowy Świat)

David McQuaid (Amerykański korespondent w Polsce)

Edward Miszczak (Telewizja Polsat)

Mateusz Sosnowski (TVN24)

Anna Śmigulec (Wirtualna Polska)

Marek Twaróg („Presserwis”)

Michel Viatteau (Agence France-Presse)

Jacek Żakowski („Polityka”)

Jury konkursu Grand Press – Grand Press Economy

Marek Chądzyński (300gospodarka.pl)

Maciej Samcik („Subiektywnie o Finansach”)

Grzegorz Siemionczyk („Parkiet”, „Rzeczpospolita”)

Jury konkursu Grand Press – Digital and Technology

Marcin Bartnicki (Wirtualna Polska)

Beata Biel (TVN Warner Bros. Discovery)

Marek Twaróg („Presserwis”)

Jury konkursu Grand Press – Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego

Andrzej Janisz (Polsat Sport)

Michał Kołodziejczyk (Canal +)

Maciej Petruczenko („Przegląd Sportowy”)

Włodzimierz Szaranowicz

Stefan Szczepłek

Mirosław Żukowski („Rzeczpospolita”)

Jury konkursu Grand Press – Książka Reporterska Roku 2023

Bartek Chaciński 
Rredaktor działu kultury „Polityki”, wcześniej m.in. w „Przekroju” i „Machinie”. Dziennikarz muzyczny, członek Rady Języka Polskiego. Współpracuje z Polskim Radiem, prowadzi blog muzyczny Polifonia, stale pisuje też o zmieniającej się polszczyźnie. Opublikował m.in. serię „Słowników najmłodszej polszczyzny” oraz książkę „Wyż nisz” o tym, gdzie się podziały subkultury młodzieżowe.

Roman Kurkiewicz (Collegium Civitas, Tygodnik „Przegląd”)
Redaktor, dziennikarz, felietonista, aktywista. W latach 1979–1989 związany z opozycją demokratyczną i podziemnym ruchem wydawniczym, studiował filozofię. Autor książek „Lewomyślnie”, „Klapsy polskie”, autor m.in. cotygodniowej audycji „Pod tytułem, program o książkach i czytaniu” w Tok FM. Dwukrotnie redaktor naczelny tygodnika „Przekrój” (2002, 2012), zastępca redaktora naczelnego „Życia Warszawy”, szef publicystyki Programu II TVP, redaktor „Gazety Wyborczej” (1989–1995). Współautor wraz z Janem Wróblem programu „Dwie prawdy” w TVN 24 (2014–2016). Od 2007 roku wykładowca dziennikarstwa w Collegium Civitas, felietonista tygodnika „Przegląd”.

Weronika Mirowska (Fundacja Grand Press, magazyn „Press”)
Prezeska Fundacji Grand Press i dyrektorka wydawnicza magazynu „Press”. Pomysłodawczyni konkursu na Książkę Reporterską Roku oraz Medalu Wolności Słowa, którego pierwsza edycja odbyła się w 2021 w Europejskim Centrum Solidarności, autorka wywiadów w „Press”, miłośniczka literatury faktu. Absolwentka PWSFTViT w Łodzi.

Beata Stasińska (Agencja Literacko-Scenariuszowa)
Absolwentka polonistyki UW, w latach 1982–1985 była sekretarzem Igora Newerlego, a od 1983 do 1987 roku redaktorką podziemnej gazety „Wola”. Od 1991 do 1997 roku współprowadziła „Ex Libris”, dodatek o książkach do „Życia Warszawy”. Współzałożycielka wydawnictwa W.A.B. Inicjatorka sześciu serii wydawniczych, m.in. współczesnej prozy światowej oraz serii reportażu. W latach 2011–2012 prezeska W.A.B. W latach 2013–2015 wiceprezeska Grupy Wydawniczej Foksal, którego częścią stało się wydawnictwo W.A.B. Odznaczona francuskim Orderem Kawalera Zasługi oraz polską odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Otrzymała od tygodnika „Polityka” wyróżnienie Kreator Kultury, uhonorowana medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, nieformalnego ruchu społecznego Obywatele Kultury i Polskiego PEN Clubu. Od 2001 roku wykłada na Podyplomowym Studium Wydawniczym UW, a od 2016 roku prowadzi Agencję Literacko-Scenariuszową.

Małgorzata Szejnert
Reporterka i pisarka. Kierowała działem reportażu w tygodniku „Literatura”, współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, gdzie prawie 15 lat prowadziła dział reportażu. Dwukrotnie wśród finalistów Nagrody Literackiej Nike, za książki „Czarny ogród” (także w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus) i „Dom żółwia. Zanzibar”. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia za książkę „Wyspa klucz”. W 2014 roku odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w budowaniu niezależnej prasy w Polsce, za pielęgnowanie wartości, jakie legły u podstaw polskich przemian demokratycznych, za wkład w rozwój nowoczesnej publicystyki i przestrzeganie wysokich standardów w pracy dziennikarskiej, redakcyjnej i menadżerskiej”, a w 2015 Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2018 roku laureatka (wraz z Navidem Kermanim) polsko-niemieckiej nagrody imienia Samuela Bogumiła Lindego przyznawanej przez bliźniacze miasta Toruń i Getyngę autorom, „których słowo tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie”. W 2019 roku otrzymała Łódzką Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima.