Jury Grand Press 2021

Jury konkursu Grand Press 2021

Jacek Amsterdamski (Wirtualna Polska)

Andrzej Andrysiak („Gazeta Radomszczańska”)

Anna Augustyn (Tok FM)

Mariusz Janicki („Polityka”)

Barbara Kasprzycka („Dziennik Gazeta Prawna”)

Dominika Kozłowska („Znak”)

Paweł Ławiński (Onet)

Edward Miszczak (TVN)

Piotr Pacewicz (OKO.press)

Andrzej Skworz („Press”)

Radosław Sławiński (Polsat)

Aleksandra Sobczak („Gazeta Wyborcza”)

Marek Twaróg („Press”)

Agnieszka Wiśniewska (KrytykaPolityczna.pl)

Jury konkursu Grand Press – Książka Reporterska Roku

Marcin Kowalczyk (Uniwersytet Łódzki)
Dziennikarz, do 31 maja 2021 roku redaktor naczelny „Expressu Ilustrowanego” (od 2001 roku) i „Dziennika Łódzkiego” (od 2017 roku) oraz serwisów internetowych obu gazet, a także trzynastu ukazujących się w woj. łódzkim tygodników lokalnych, gazety bezpłatnej „Nasze Miasto”, kwartalników „Strefa Biznesu” i „Strona Kobiet”. Po przejęciu Polska Press przez Orlen odszedł z firmy. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczynał w 1991 roku w „Dzienniku Łódzkim” jeszcze podczas studiów na wydziale filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował jako reporter miejski, korespondent na wojnie w byłej Jugosławii, był m.in. szefem działu informacyjnego i krajowego tej gazety. Przez lata członek jury Grand Press oraz SGL Local Press.

Roman Kurkiewicz (Collegium Civitas, Tygodnik „Przegląd”)
Redaktor, dziennikarz, felietonista, aktywista. W latach 1979–1989 związany z opozycją demokratyczną i podziemnym ruchem wydawniczym, studiował filozofię. Autor książek „Lewomyślnie”, „Klapsy polskie”, autor m.in. cotygodniowej audycji „Pod tytułem, program o książkach i czytaniu” w Tok FM. Dwukrotnie redaktor naczelny tygodnika „Przekrój” (2002, 2012), zastępca redaktora naczelnego „Życia Warszawy”, szef publicystyki Programu II TVP, redaktor „Gazety Wyborczej (1989–1995). Współautor wraz z Janem Wróblem programu „Dwie prawdy” w TVN 24 (2014–2016). Od 2007 wykładowca dziennikarstwa w Collegium Civitas, felietonista tygodnika „Przegląd”.

Cezary Łasiczka (Tok FM)
Dziennikarz radia Tok FM, prowadzący audycje „OFF Czarek” i „KultOFFe”. Laureat nagród Popularyzator Nauki, PIK-owy Laur za „promowanie książek i czytelnictwa w mediach elektronicznych”, nominowany do nagrody MediaTorów, w listopadzie 2013 roku znalazł się pośród finalistów Konkursu Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W roku 2015 otrzymał wyróżnienie specjalne Prezesa Izby Architektów RP, nominowany w 2019 w Plebiscycie Osobowości 25-lecia miesięcznika „Architektura-murator” za cykl audycji radiowych poruszających temat roli architekta w kreowaniu przestrzeni.

Weronika Mirowska (Fundacja Grand Press, Magazyn „Press”)
Prezeska Fundacji Grand Press i dyrektorka wydawnicza magazynu „Press”. Pomysłodawczyni konkursu na Książkę Reporterską Roku oraz Medalu Wolności Słowa, którego pierwsza edycja odbyła się w 2021 w Europejskim Centrum Solidarności, autorka wywiadów w „Press”, miłośniczka literatury faktu. Absolwentka PWSFTViT w Łodzi.

Beata Stasińska (Agencja Literacko-Scenariuszowa)
Absolwentka polonistyki UW, w latach 1982–1985 była sekretarzem Igora Newerlego, a od 1983 do 1987 roku redaktorką podziemnej gazety „Wola”. Od 1991 do 1997 roku współprowadziła „Ex Libris”, dodatek o książkach do „Życia Warszawy”. Współzałożycielka wydawnictwa W.A.B. Inicjatorka sześciu serii wydawniczych, m.in. współczesnej prozy światowej oraz serii reportażu. W latach 2011–2012 prezeska W.A.B. W latach 2013–2015 wiceprezeska Grupy Wydawniczej Foksal, którego częścią stało się wydawnictwo W.A.B. Odznaczona francuskim Orderem Kawalera Zasługi oraz polską odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Otrzymała od tygodnika „Polityka” wyróżnienie Kreator Kultury, uhonorowana medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet, nieformalnego ruchu społecznego Obywatele Kultury i Polskiego PEN-Clubu. Od 2001 roku wykłada na Podyplomowym Studium Wydawniczym UW, a od 2016 roku prowadzi Agencję Literacko-Scenariuszową.